0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Veri Güvenliği Buluta Taşınıyor! Veri Güvenliği Nedir?

Veri Güvenliği Buluta Taşınıyor! Veri Güvenliği Nedir?

Veri Güvenliği Buluta Taşınıyor

Bulut tabanlı çözümler güvenli midir? Bulut bilişimin yaygınlaşmasıyla bugün birçok kişi bu sorunun cevabını merak ediyor.

Bütün şirketler sahip olduğu verilerin sadece yetkili kişiler tarafından erişebilir olmasını ister. Eğer bilgileriniz ofisteki bir sunucu üzerinde tutuluyorsa güvende olduğunu düşünürsünüz. Ancak herhangi biri, örneğin şirketin küskün bir çalışanı şirket sunucusuna ve dosyalarına zarar vermek isterse, bunu gerçekleştirmesi çok da zor olmayacaktır.  Eğer verileri sağlıklı bir şekilde yedeklemediyseniz, herhangi bir müdahale durumunda bilgilerinizin tamamına bir daha erişim imkanınız olmayabilir. Bu tip durumlarla karşılaşma olasılığınız ise sanıldığından çok daha fazla.

Sunucu tabanlı programların bulut tabanlı programlardan daha güvenli olduğuna ilişkin bir yanlış inanış mevcut. Esasen sunucu bazlı sistemler virüsler, kimlik ve bilgi hırsızlığı, veri kaybı gibi tehditlere çok daha fazla açıktır. Bulut, özellikle iki açıdan verilere özel bir koruma sağlar. Birincisi, verileriniz şirket dışında yedeklenir. Böylece, korsanların sisteminize girip, verilerinizi potansiyel virüslere açık hale getirmesi riski an aza iner. İkinci olarak, bulut teknolojileri müşteri verilerinin korunması için fiziksel koruma, ileri seviyede şifreleme, çoklu kimlik doğrulama, otomatik yedekleme, kimlik ve erişim yönetimi kontrolleri gibi güvenlik araçları ve kontrollere yatırım yapar. Ayrıca, bulut sağlayıcıları endüstriyel standartları ve düzenlemeleri karşılayabilmek için düzenli olarak penetrasyon testleri yapar ve altyapıyı sürekli olarak denetler.

Bulut tabanlı çözümler son derece güvenli veri merkezlerinde tutulur. Bu merkezlerde fiziksel erişim sıkı bir şekilde kontrol edilir. Eğer bilgisayarların başına bir şey gelirse, diğer bilgisayarlar üzerinden hizmet vermeye devam edecek şekilde yeterli yedek altyapı sağlanır. Güvenlik duvarları, ağ üzerinden sunuculara erişime karşı korunur. Kesintisiz güç kaynakları, jeneratörler ve yangın güvenlik sistemleri gibi yöntemlerle sunucular güvenlik altına alınır.

Bütün bunlar standart bir ofis ortamında sağlanabilir mi dersiniz?

 

Normal ofis şartlarıyla kıyaslandığında erişim güvenliği açısından bulut tabanlı çözümler daha güvenli görünüyor. Aynı zamanda veriler de standart bir ofis ortamından daha güvenli şartlarda tutuluyor. Örneğin, bulut hizmeti veren Ofisim.com, her büyüklükteki şirket için güvenli bir platform sağlıyor. Sistemler sürekli geliştiriliyor ve veri güvenliği konusunda en güncel teknolojiler kullanılıyor. Sisteme kayıt esnasında belirlenen ve tüm kişisel verilere erişim imkan verecek kullanıcı parolası tek yönlü olarak özel bir yöntem ile şifreleniyor ve bu özel parolaya hiçbir Ofisim.com çalışanı tarafından erişim mümkün olamıyor.

McKinsey’in Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte yaptığı bir araştırmaya göre, siber güvenlik çalışmalarının başarısız olması nedeniyle 2020 yılına kadar teknoloji ve inovasyonda toplamda 3 trilyon $’ lık bir kayıp söz konusu olacak. Siber güvenliğin bu boyutlarda olduğu bir ortamda üzerinde konuşulacak çok fazla şey var. İlerleyen yazılarımızda bu konuları detaylandırmaya devam edeceğiz.