Top

Uzaktan Çalışmak Sanıldığı Gibi Verimsiz Mi? 3 Maddelik Altın Öneriler!

Uzaktan Çalışmak Sanıldığı Gibi Verimsiz Mi? 3 Maddelik Altın Öneriler!

Bulut bilişimin yükselişe geçmesi ve uzay çağının başlangıcıyla birlikte, uzaktan çalışmak kavramı daha da önem kazandı. Yakın tarihli bir Küresel Çalışma Alanı Derneği anketine katılanların %80’i ila %90’ı haftada en az 2-3 gün uzaktan çalışmak istediklerini söyledi. Evden çalışmak, trafikle uğraşmamak ve pijamalarınızda çalışabilmek anlamına gelir. Kulağa oldukça keyifli ve verimli geliyor değil mi?

Uzaktan çalışmanın çalışanlar için yararları oldukça fazladır. Ancak işletme sahiplerinin ve yöneticilerin de uzaktan çalışanlardan rahatlıkla yararlanabileceğini biliyor muydunuz? Bu içeriğimiz de, ofisinizden uzakta çalışanların şirketinize sağlayacağı 3 önemli unsuru sizinle paylaşıyor olacağız. Hazırsanız başlayalım!

 

Çalışan Verimliliğini Artırma1-Çalışan Verimliliğini Artırma

Evden çalışmanın, Televizyon, çocuklar, diğer işler vb. gibi olası dikkat dağıtıcı nedenlerden dolayı üretkenliği azalttığı yaygın bir düşüncedir. Ancak, iş yerinde de dikkat dağıtıcıların olduğunu unutmayalım. Uzaktan çalışarak; çay/kahve/su makinelerinin yanında yapılan dedikoduların ve diğer çalışanlarla yaşanan çatışmaların önüne geçebilir. Evet, çalışanınız masa başında oturuyor ve bilgisayar ekranına bakıyor olabilir, ancak gerçekten tam olarak verimli çalışabiliyor mu?

Çalışanlarınız uzaktan çalışarak, tercihlerine göre çalışmaya uygun bir ortam yaratabilirler. Bir çalışan koşarken beyin fırtınası yapmayı daha kolay bulabilir. Bir diğeri geceleri daha üretken olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %86’sı evden çalışırken “maksimum verimlilik” ile çalıştığını bildirdi. Ayrıca araştırmayı inceleyerek, daha ayrıntılı verilere ulaşmakta mümkün.

Sonuç olarak; çalışanlara, kendileri için yarattıkları bir ortamda çalışmalarına izin verildiğinden, stres seviyeleri daha düşük olma eğilimindedir. Bu da, şirketinize daha sadık ve daha mutlu çalışanlara sahip olmanızı sağlar.

 

uzaktan çalışmak2-Operasyonel Maliyetlerden Tasarruf Edin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, uzak çalışanlar çalışma tarzlarına en elverişli ortamı yaratabilir. Kurum içi çalışanlar için bu sorumluluk işverenin omuzlarındadır. Çalışanlarınızın daha verimli olabilmesi için, iş yerinde olabildiğince rahat olmalarını sağlamanız gerekir. Bunun için; klima ve ısıtma bedelleri, ihtiyaca göre su ve kahve giderleri ve rahat ofis koltukları için ekstra para ödemeniz gerekir.

Bu kalemlerin tümü bir şirketin bütçesini yiyor. Çalışanlarınızın haftada 2-3 gün evden çalışmalarına izin vererek, her çalışan için ayda ortalama 1000 TL tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz ? Tam zamanlı uzaktan çalışanlar size iki kat fazla tasarruf sağlayabilir. Uzaktan çalışanlara sahip olmak, onlara çalışma masaları sağlamamanız ve temel rahatlık giderlerinin ortadan kalkması anlamına gelir.

Çalışanlarınız, uzaktan çalıştığı için yol/yemek/giyim gibi harcama kalemleri otomatik olarak düşecektir. Bir işletme sahibinin bakış açısına göre; bu, ücretlerinden şikayet etme olasılığı olan çalışanları kazanmanın doğru yoludur. İşle ilgili masrafların azalmasıyla birlikte, uzaktan çalışanlar daha fazla gelir elde etmektedir. Bu küçük gibi görünse de, iş tatmini, elde tutma ve çalışanların verimliliği açısından uzun bir yol kat edebilir.

 

3-Yetenek Havuzunuzu Genişletin

Diyelim ki açık pozisyonunuz için, mükemmel olan kişi ilanınıza başvuruyor. Kusursuz iş tecrübesi, harika referanslar ve sektördeki diğer insanlarla bağlantıları var. Tek sorun, farklı bir ülkede ya da şehirde yaşıyor ve olduğu yerden taşınmaya hiç istekli değil.

Uzaktan çalışanlarla, artık böyle yetenekli adayları atlamak zorunda değilsiniz. Seçim yapmak için daha fazla adayınız olacak ve şirketinizin bir parçası olmak için en iyisini seçebileceksiniz. Aslında, her geçen gün daha fazla şirket, uzaktan çalışabilecek doğru çalışanı bulabilmek için çevrimiçi iş ağlarını kullanmaya başladı bile .

 

 

Sonuç

Uzaktan çalışmanın olumsuz yanları elbette var. Ancak yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta, şirket içi yeni istihdam imkanları da var. Bazıları, uzaktan çalışanların iş yerlerinin geleceği olduğunu söylüyor. Daha az coğrafi kısıtlamayla, şirketinizin verimliliğini arttırabilir ve işletme giderlerinizi azaltarak, daha yetenekli yeni çalışanlar elde edebilirsiniz. Tüm bu operasyonel süreci de, bulut tabanlı iyi bir İnsan Kaynakları programı ile rahatlıkla takip edebilir ve yönetebilirsiniz. Uzaktan çalışanınızın, aylık-3 aylık-6 aylık-12 aylık verimini görebilir, performansını değerlendirebilir ve buna göre sürecin nasıl yönetildiği hakkında çok daha kolay bilgi sahibi olabilirsiniz. Ofisim İK, İnsan Kaynakları süreçlerini yönetmenin en kolay yolu. Kayıt olun ve hemen ücretsiz deneyin.

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!