0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Türkçe CRM’in Artıları Nelerdir? CRM Neden Kullanılmalıdır?

Türkçe CRM’in artıları nelerdir? CRM yazılımının Türkçe olmasının önemi ve neden CRM satın alınıp, kullanılmalıdır? bu başlığımızda onu ele alacağız. Kafanıza takılan soruları, bize sormaktan çekinmeyin.

 

türkçe crm'in artılarıTürkçe CRM’in Artıları: Türkiye’de, Türkçe CRM Zorunluluktur!

Türkçe CRM ‘in en büyük artılarından biri; küçük ölçekli işletmelerin, anonim şirketlerin ve firmaların var olan veya potansiyel müşteri adayları ile kurdukları ilişkileri en verimli, en etkin ve sonuç olarak da en karlı hale getirmek ve kar marjını arttırmak için kullandıkları yöntemler bütünüdür. CRM çözümleri, kuruluşların tüm müşteri etkileşimlerinin tek kaynakta kaydedildiği ve satış sürecinin takip edilebildiği bir platform sunarak; daha iyi iç iletişim, daha iyi müşteri hizmeti, daha iyi yönetilen satış organizasyonu ve daha çok satış, doğal olarak da daha büyük karlılık sağlamaktadır. Tüm bu kazanımların yanı sıra, CRM yazılımınızın Türkçe olmasının en büyük artısını uygulamada çalışırken göreceksiniz. Bir problem yaşadığınızda, teknik desteğe ihtiyaç duyduğunuzda kendinizi ifade etme süreciniz ve karşınızda bir muhatap bulma süreciniz ile Türkçe CRM kullanmanın faydalarını sonuna kadar yaşamış olacaksınız.

 

türkçe crm'in artılarıTürkçe CRM’in Artıları: CRM Kullanmak Doğru Pazarlama Stratejisi

Global bir köy haline gelen dünyada, internet’in gelişimi ve geldiği konumu yadsınamaz bir gerçektir. Bilişim ve Teknoloji alanlarının sürekli gelişmesiyle birlikte, her şey değişmektedir. Bu değişime insanın özü, doğası ve kültürel normları da dahildir. Artık insanların satın alma alışkanlıklarını, gittikleri kafeleri ve hatta temel ihtiyaçlarını bile, teknoloji belirlemektedir. Sosyal ağların insan hayatına doğrudan müdahale ettiği günümüzde, satış ve pazarlama süreçlerini buna uygun hale getirmek zorunluluk haline gelmiştir. Satın alma evresinin gelişmesi için, müşterinin kendisini özel hissetmesi gerekmektedir. Bu süreçleri takip ve kontrol altına alabilmek için, CRM programları bir şart değil, temel ihtiyaçtır. CRM yazılımları ile; müşteriye özel notlar düşebilir, talep kayıtları oluşturabilir, cari takibi sağlayabilir ve tüm süreci uçtan-uca yönetebilirsiniz. CRM satın alma ve kullanma sürecini belirlenmesi için, öncelikle ihtiyaca yönelik çözüm odaklı bir hizmet politikasının belirlenmesi gerekir. İzlenecek yol için senaryo belirlenmesi ve buna uygun hareket edilmesi önemli bir husustur. Satacağınız hizmet ne kadar nitelikli olursa olsun, potansiyel müşteri adayınız da “bu hizmete ihtiyacım var!” duygusunu mutlak olarak uyandırmanız gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra, CRM programı ile müşteri kayıtlarının bir arada tutulmasını ve yapılan satışların kontrol altına alınmasını oldukça kolaylaştırmaktadır. En büyük artılarından biri ise, mevcut ve potansiyel müşterilerimizi daha yakından ve iyi tanımamıza olanak sağlamaktadır. Tüm bu gelişmeleri ele aldığımızda, CRM satın alma süreci şekillenmekte ve kullanım hususu zorunlu hale gelmektedir. Kolay kullanıma sahip, uygun fiyatlı ve özelleştirmeye müsait bir CRM yazılımı arıyor iseniz… Tüm CRM uygulamaları arasında, Ofisim CRM tam aradığınız uygulama olacaktır. Ücretsiz kayıt olmak ve uygulamayı denemek için, aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!