Top

Mobil CRM Uygulamaları Satışta Verimliliği Nasıl Artırıyor?

Mobil CRM Uygulamaları Satışta Verimliliği Nasıl Artırıyor?

Mobil CRM Uygulamaları Satışta Verimliliği Nasıl Artırıyor?

Her şirket satış ekibinin başarılı olmasını ister. Rekabet arttıkça, satış temsilcilerinin üst sıralarda yer alması daha da önemli hale gelir. Bu süreçte CRM, satış temsilcileri için verimliliği artıran önemli araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Haftalık iş akışında saatlerinizi geri kazandıracak ve müşteri adaylarının takibini kolaylaştıracak bir teknolojiden bahsediyoruz. Aynı şekilde, müşteriler de yüksek kalitede iletişim sağlayan ve planlı bir satış sürecinden memnuniyet duyacaktır.

 

Ofis dışındayken nasıl verimli çalışabilirsiniz?

Satış, doğru zamanda doğru yerde olmakla ilgili bir kavram. CRM’den fayda sağlayabilmek için, müşteri bilgilerinin istenen zamanda sisteme girilmesi ve gerektiğinde bu bilgilere istenen yerden ulaşılması gerekir. Fakat ofis dışındayken bu nasıl mümkün olabilir?

Aktif bir satış elemanının, müşteri ofise geldiğinde dışarda olma olasılığı yüksektir. Yoldayken bir müşteri ile ilgili verileri dizüstü bilgisayarınıza girmek ve müşteri bilgilerine ulaşmak da gerçekçi bir seçenek değil. Bu durumda, potansiyel müşterilerinize, ofise döndüğümüzde dönüş yapacağınızı belirtmekten başka çareniz kalmıyor.

Yolda geçen zamanı kayıp ve müşterilerle diyaloğunuzun sekteye uğradığı bir zaman dilimi olarak düşünmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, seyahat sırasında tüm bilgilere erişmek, gerekli bilgileri kaydetmek ve satışı kapatmak mümkün. Hepimizin istediği de bu değil mi?

Eğer cevabınız “evet” ise, Mobil CRM uygulamalarına “merhaba” deyin. Satış ekiplerini mobil CRM silahı ile donatmak, iş akışında inanılmaz bir esneklik sağlar ve satış rakamlarının artması konusunda iyi bir yöntemdir.

Innoppl Technologies tarafından yapılan bir araştırmaya göre, mobil CRM kullanan şirketlerin satış temsilcilerinin %65’i satış hedeflerini tuttururken, kullanmayanlarda bu oran %22. Nucleus Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise, mobil CRM, satışta verimliliği %15 oranında artırıyor.

Bir mobil CRM uygulamasıyla, sadece istediğiniz bilgiye erişim sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda aksiyon almak için gerekli araçlara ve hıza da sahip oluyorsunuz. Bu da sonuç olarak rakamlara yansıyor. Bu nasıl mümkün oluyor derseniz, işte cevabı…

 

Mobil CRM

 

1-Her zaman işe odaklı ve hazırlıklı olun

Çoğu zaman her şeyin kontrolümüz altında olduğunu düşünürüz. Tüm takvimin, günlük notların ve iletişim bilgilerinin mobil CRM’e entegre olmasının zaman kazandırdığını inkar edemeyiz. Eğer yaklaşan bir randevunuz varsa, mobil cihazınız sadece bunu hatırlatmakla kalmıyor, müşteriyle ilgili tüm bilgileri ve aldığınız notları da önümüze getiriyor. Mobil CRM, merkez veri tabanına erişim sağlıyor; böylelikle müşteriler, müşteri adayları, iş ortakları, tedarikçiler ve hatta meslektaşlarla ilgili anahtar bilgiye anında ulaşabiliyorsunuz.

Bir mobil CRM uygulamasıyla, bütün bilgiye istediğiniz zaman ulaşabileceğinizi bilerek, gönül rahatlığıyla ofis dışına çıkabilirsiniz. İnternete, e-maillere istediğiniz an ulaşabilir ve ofisinizle gerekli telefon görüşmelerini yapabilirsiniz.

Görüşmeye gelirken iyi hazırlanmış, sorulan sorulara anında cevap verebilir durumda olmak, sizi müşterin gözünde kesinlikle daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

 

2-Daha az zamanda daha fazla satış kapatın

Bir mobil CRM uygulaması, daha az eylemle daha hızlı satış kapatmanıza yardım eder. Bu da daha fazla satış fırsatı için, daha fazla zaman ayırabileceğiniz anlamına gelir.

Şunu hayal edin: Aylardır peşinden koştuğunuz bir potansiyel müşteri sizi arıyor ancak ofis dışındasınız. Müşteriniz işi sonuçlandırmak niyetinde ve sizden kısa bir özetle onlara sunduğunuz teklif opsiyonlarını görmek istiyor. Kısa bir süre önce bazı ek hizmetler teklif ettiğinizi, özel bir indirim yaptığınızı hatırlıyorsunuz ama bu bir süre önceydi. Bu bilgiyi ofiste veri tabanınızda tutuyorsunuz ancak ne yazık ki ofisten uzak bir lokasyondasınız. “Detayları size yarın e-posta ile göndereceğim” cevabının satışa dönüşme olasılığı sizce nedir?

Bir mobil CRM uygulaması ile satışta kazanmak için gereken her türlü hayati bilgiye sahip oluyorsunuz. Teklif sunmak ve siparişi takip etmek için ofise dönmeye gerek yok. Çünkü tüm süreci mobil cihazınız üzerinden takip edebilirsiniz.

İşte yapılması gereken: Müşterinize birkaç dakika içerisinde kendisine döneceğinizi söyledikten sonra mobil cihazınızı açar, müşteri adayının künye bilgilerine ve geçmiş iletişim bilgilerine ulaşırsınız. Müşterinizi arar, tüm detayları kendisiyle anlık olarak paylaşırsınız. İşte hepsi bu kadar.

 

3-Yeni satış fırsatları yakalayın

Mobil CRM, müşterilerle iletişime geçmek ve bilgileri güncellemek için süper bir araç. Müşteri ile yapılan görüşme sayısını düşürüp, her türlü detayı sisteme girmek, işi almak konusunda önemli bir avantaj sağlar.

Diyelim ki, görüşmenin ortasındasınız. O anda dizüstü bilgisayarınızı açıp bilgileri girmek mümkün olmayabilir. Fakat bilgiyi hemen sisteme girmezseniz de günün sonunda önemli bir bilgiyi unutma şansınız yüksek.

Ofis dışındayken de mobil cihazınızdan gerekli güncellemeleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Benzer şekilde yeni tanıştığınız önemli birisini kontaklar listesine ekleyebilir, takvim ve aktivite planlarınızı hemen yapabilirsiniz. Bu, potansiyel müşterilerinizin ve satış fırsatlarının takibi açısından önemli bir özellik.

 

4-Ekibinizle bilgiyi paylaşın

Amacınız müşterilerinizin beklentilerini karşılamak ve hatta ötesine geçmek ise, ekibinizle önemli bilgileri paylaşmak ve aktiviteleri koordine etmek bize çok yardımcı olacaktır.

Görüşme sırasında önemli bilgiler öğrendiğinizde veya yeni satış fırsatlarını keşfettiğinizde, bu bilgileri ekibinizle hızlı bir şekilde paylaşmak, müşterinin şirketinizle olan herhangi bir temasında işinize yarayacaktır.

Bir başka deyişle, eğer sağ el sol elin ne yaptığını biliyorsa, bir sonraki fırsatı kaçırmıyorsunuz demektir.

 

5-Takipte kalın ve yönetimi haberdar edin

Her yeni kontağınız da ve satışınızda değerli bir veri topluyorsunuz. Mobil uygulamalar sürece dahil olan herkesin istediği bilgiye istediği zaman ulaşmasını sağlar ve anlık olarak güncelleme yapılabilmesini mümkün kılar. Ayrıca, bu veriyi organize etmenize ve net bir şekilde sunmanıza da yardım eder.

Mobil CRM, potansiyel satışlarınız üzerinde kontrolünüzü sağlar ve birkaç tıklamayla satış tahminlerinizi güncelleyebilirsiniz. Açıkta bekleyen satış fırsatlarını takip edebileceğiniz gibi, zamanı geçmiş olanları da görebilirsiniz. Aynı zamanda potansiyel satışları planlayabilir ve konuyla ilgili soruları herhangi bir zamanda yanıtlayabilirsiniz.

Benzer şekilde, satış yöneticileri de anlık bilgilere erişerek satış temsilcileri yoldayken bile onlara koçluk yapabilir. Eğer bir problemle karşılaşılırsa, satış temsilcisinin ofise dönmesi beklenmeden hızlı bir şekilde sorunun çözülmesi sağlanır.