0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Mobil CRM Neden Önemlidir? 6 Maddede Mobil CRM’in Önemi!

Mobil CRM Neden Önemlidir? 6 Maddede Mobil CRM’in Önemi!

Günümüzde artık CRM kullanımı bir zorunluluk haline geldi. Bilinçli kullanıcıların artık ilk sorduğu soru, “Mobil CRM Neden Önemlidir?” oluyor. Artık tüketicilerin bir ürün satın almadan önce internette araştırma yaptığı bir dünyada yaşıyoruz. Nielsen’e göre, tüketicilerin %87’si alışveriş yapmak için mobil bir cihaz ve marka iletişimi için birden fazla kanal kullanıyor.  ( Kaynak* )

Müşterilerimizle birden fazla kanal üzerinden ilgilenmek için veriye ihtiyacımız var. CRM programları ile müşterinin 360 derece fotoğrafını görme imkanına sahip olabiliyoruz. CRM programlarının mobil cihazlar üzerinden kullanılabilir olması ise, bu yazılımı kullanan şirketler için bir rekabet avantajı sağlıyor. Hem müşteri memnuniyeti, hem de şirketlerin daha verimli çalışabilmesi açısından mobil CRM’in çeşitli avantajları, tercih sebebi olarak ön plana çıkmasını sağlıyor.

Burada anahtar kelime “mobilite” diyebiliriz. CRM programının mobil olması, önceden hayal bile edemediğimiz özellikler de dahil olmak üzere, yazılımdan çok daha fazlasını elde edebileceğimiz anlamına geliyor. Mobilitenin, özellikle satış temsilcilerine getirdiği yararlar yadsınamaz. Elbette ki gününün önemli bir kısmını ofis dışında geçiren bir satışçı ile, tüm zamanını ofiste geçiren bir çalışanın ihtiyaçları aynı olmayacaktır. O sebeple Mobil CRM’in tüm tarayıcılarda ve ekranlarda aynı görünüme sahip olması oldukça önemli bir konudur.Mobil CRM’in özellikle satışa sağladığı önemli katkılar, şirketlerin genel performansı açısından belirleyici olmaktadır.

Mobil CRM neden önemlidir?” sorusunun cevabını aşağıda tek görsel ile sizler için özetledik;

mobil crm

 

 

Mobil CRM Neden Önemlidir: SONUÇ

Tamamen müşteri odaklı bir organizasyon olma yolu, hem karmaşık hem de uzundur. Ancak politika ve süreçlerde yapılan en küçük değişikliklerin bile hem çalışanlar hem de müşterileriniz için önemli bir faydası olabileceğinden, değişiklikler yapmaktan korkmayın!

Müşteri odaklı bir organizasyon olmak, müşteri değerinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için oldukça önemlidir. Her zaman kendinizi müşterinin yerine koyun. Sonuç olarak, müşteri çabalarını en aza indirin ve müşteri değerini en üst düzeye çıkarın.

CRM programları müşteri odaklı olunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü tüm müşteri verilerinizi tek bir yerde depolayıp, kolayca yönetebilirsiniz. Ofisim CRM’e ücretsiz kayıt olarak, işinize nasıl yardımcı olabileceğini hemen görün!

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!