0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Mobil CRM Kullanan Şirketlerin Satış Performansı…

Mobil CRM Kullanan Şirketlerin Satış Performansı…

Ofis tabanlı CRM sistemleri güçlü araçlar olmasına karşın, bilgisayarın olmadığı bir ortamda bilgiye erişim imkanından mahrum kalmak can sıkıcı bir durum değil mi? Ayrıca her ne kadar tercih meselesi olsa da sürekli laptop ile seyahat etmenin çoğumuz için kullanışlı bir yöntem olduğu söylenemez. Peki ya telefon ve tabletler ne güne duruyor?

Araştırma şirketi GFK’nın raporuna göre Türkiye akıllı telefonu sevdi. İşte bu nedenle “Mobil CRM tam bize göre” dersek hiç de abartmış olmayız herhalde.

İnternet gurusu Mary Meeker’e göre 2012 yılında İnternet trafiğinin %13’ü mobil cihazlar üzerinden gelirken, 2014 yılında bu oran %25’lere çıktı. Bu trende bakılırsa, mobil internetin payı hızla artacak gibi görünüyor.

 

image36

 

Peki Mobil CRM’in ofis tabanlı CRM uygulamalarına göre ne üstünlüğü var? Neden Mobil CRM kullanalım?

Piyasada rekabet arttıkça, satış ekipleri oyunun kuralları gereği listenin en başında olmak ister. Bir satış temsilcisinin müşteri ziyareti sırasında satışı kapatmak için gerekli detaylara hakim olması satış kabiliyetini artırır. Yani, satış ekibine mobil CRM silahını vererek sadece onlara fayda sağlamıyor, aynı zamanda verimliliklerini ve dolayısıyla satışlarını artırarak, karlılığınızı da artırmış oluyorsunuz.

Bu çerçevede, Mobil CRM’in sağladığı faydaları temelde 3 başlık altında inceleyebiliriz;

 

1.Etkin Müşteri Deneyimi

90’lı yıllarda Müşteri Memnuniyeti dediğimiz kavramın yerini artık Müşteri Deneyimi aldı. Müşteri ile organizasyon arasındaki etkileşim olarak tanımlayabileceğimiz bu kavram, temel olarak müşterinin bu iletişimde kendisini nasıl hissettiğiyle ilgileniyor. Müşteriyle birebir temas halinde olduğunuz bir ortamda müşteri bilgilerine anında ulaşıp işlemi kısa sürede sonuçlandırmak, müşteriye özel olduğu mesajını verir. Müşteri ilişkileri yönetiminin sağlıklı bir şekilde işlemesi için de her iletişiminizi kayıt altına alınması gerekir. Mobil CRM uygulamasını kullanırken de aynı kural geçerli. Müşteri ile yapılan geçmiş iletişim bilgilerine mobil cihazlar üzerinden erişerek kurguladığınız müşteri iletişimi, daha kurumsal ve profesyonel bir imaj oluşturacak ve müşteri deneyimini üst seviyeye taşıyacaktır.

 

2.Vakit Nakittir

CRM teknolojisi ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre mobil CRM kullananların %82’si mobil CRM’in veri kalitesini artırdığı görüşünde. Görüşme sırasında alınan notlar ofise dönüldüğünde bilgisayardaki CRM’e genellikle kayıt edilmiyor. Öte yandan eğer Mobil CRM kullanılıyorsa, cepte taşınan CRM sayesinde hem veri eksikliğinin hem de çifte veri girişinin önüne geçiliyor.

Ayrıca, Mobil CRM ile satış döngüsü kısalıyor. Satış temsilcisi iş akışındaki zaman alan müşteri bazlı bilgiler, stok bilgileri, fiyatlamalar veya işin çeşidine göre diğer önemli bilgilere ulaşmak için zaman kaybetmiyor. Yeni fırsatları değerlendirmek için kendisine daha çok zaman kalıyor.

 

3.Artan Satışlar

Müşteri deneyiminin iyileşmesi ve zaman tasarrufu satışların artması sonucunu doğuruyor. Daha iyi hizmet daha güçlü müşteri ilişkisi ile sonuçlanırken, zaman tasarrufu daha fazla müşteri kazanmaya ve yönetmeye yardımcı oluyor. Hızlı bir şekilde müşterilere dönüş yapıp, hızlı kararlar almak işinizi daha da ileriye taşımanız için fırsat yaratıyor.

Aylık veya çeyreklik raporlarla satışı yönetmek mobil CRM ile birlikte artık demode oldu diyebiliriz.  Satış yöneticileri artık satış raporlarına yoldayken bile erişebiliyorlar. Bir satış kapatıldığında anında haberdar olma, satış aşamasında problemli durumlara anında müdahale etme ve genel anlamda sahayı daha iyi bir şekilde koordine edebilme avantajına sahip oluyorlar.

Bir mobil CRM uygulaması kullanmak rekabet avantajı yakalamak ve pazarda tutunabilmek için önemli. Innoppl Technologies tarafından yapılan bir araştırmaya göre mobil CRM kullanan şirketlerde çalışan satış temsilcilerinin %65’i satış kotalarını tuttururken, mobil CRM kullanmayan şirketlerde ise bu oran %22’lerde kalıyor. Yani Mobil CRM kullanan şirketlerin satış performansı artıyor.

İş hayatında başarı artık çok çalışmakla değil, daha profesyonel çalışmakla mümkün. Çağa ve teknolojik yeniliklere ayak uydurmak küresel ekonomide rekabet edebilmek için önemli bir yetkinlik haline geldi. Hem patronlar hem de çalışanlar açısından teknolojinin nimetlerinden faydalanmak artık çok daha kolay. Piyasadaki ücretsiz deneme versiyonları ile işe başlayabilirsiniz. Satışınız bol, şansınız açık olsun!