0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Kurumsal Yazılım: Şirketler ve firmalar için kurumsal yazılımın önemi!

Kurumsal Yazılım: Şirketler ve firmalar için kurumsal yazılımın önemi!

Yazılım dünyası, kurumların verimliliğini artırmak ve iş yapış şekillerini değiştirmek için bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyle değişim içinde. Bu değişimin adı, Kurumsal Yazılım ve Yazılım Dünyasına Giriş. Bu trend tüm dünyada şirketler, firmalar ve işletmeler tarafından yakından takip ediliyor.

İş dünyasının yazılımla tanışmadığı günlerle bugünü kıyaslayacak olursak, iş zekasından ERP’ye, CRM’den e-işlere kadar birçok yeniliğin süreçleri ne denli kolaylaştırdığını görmemiz mümkün olacak. Özellikle kurumsal yazılımların, işletmelerin iş süreçlerine sağladığı destek ve verimliliklerini en üst düzeye çıkardığı gün gibi aşikar. Ancak geçmişte yapılan bazı hatalar, ülkemiz ekonomisinin büyük bölümünü oluşturan KOBİ’lerin yazılım ve bulut gibi teknolojilere hala uzak durmalarına neden oluyor.

 

güvenlikGüvenlik itici güç olacak!

Son dönemde siber savaş ve saldırılar, fidye yazılımı kaynaklı kayıplar derken birçok güvenlik sorunu işletmeleri bu alana yatırım yapmaya yöneltti. “Bir musibet bin nasihatten iyidir” atasözümüzü haklı çıkarırcasına arka arkaya yaşanan sıkıntılar işletmeler için motive edici olsa da bu sorunları önceden görüp vizyoner bir planlama ile ilerleyen kişi ve kurumlar rekabet ettikleri alanda bir adım öne geçmeyi başardı.

Sadece güvenlik konusunda da değil, ERP ’den CRM ’e, İnsan Kaynaklarından iş zekasına kadar birçok alan için bu söylediklerimiz geçerli. Bu konuları konuşurken karşımıza en çok çıkan soru hangi ölçekteki işletmelerin ne tür yazılımlar kullanması gerektiği ile ilgili oluyor. Aslında bu sorunun yanıtı çok basit. Günümüzde 25 kişilik bir işletmenin milyon dolarlık bir ERP yazılımı kullanamayacağını herkes biliyor ve dahası bütçeler konuşulduğunda bunun imkansızlığı da karşımıza çıkıyor. Tabii bu örnek Türk ekonomisi için geçerli. Yoksa yurt dışında 25 kişilik olup da milyar dolar seviyelerinde cirolar gören şirketler değil konumuz.

 

kurumsal yazılım

Kendi kendinizin danışmanı olun!

Tekrar az önceki sorunun yanıtına gelecek olursak, görüyoruz ki şirketlerin kurumsal yazılım konusunda bir karar vericiye danışmaları gerekiyor. Yazılım dünyasında faaliyet gösteren danışmanların hali bu denli ortadayken işletmeler ne yapsın dediğinizi duyar gibi oluyoruz ama internetin bu denli geliştiği günümüzde artık kendi kendinizin danışmanı olabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı ortaya koymak. “Biz 25 kişilik bir şirketiz, üretim yapıyoruz ve ortalama bir CRM yazılımı bizim tüm süreçlerimizi kontrol etmemiz için yeterli olacaktır.”

İşte bu analizden sonrası tamamen size ve araştırma yeteneğinize kalıyor. Bu alanda faaliyet gösteren firmaları çıkartın. Ama bu firmaların web sitelerinden başarı hikayelerine bakmayın zira sizin ölçeğiniz onlar için başarı hikayesi anlamına gelmiyor. Sadece projelerini inceleyin. Bu bile size yeterli fikri verecektir.

Sonrasında bu şirketler arasından bütçenize uygun teklif vereni gönül rahatlığıyla seçip çalışabilirsiniz. Tabii bir başka çözüm de kendi yazılımınızı geliştirebileceğiniz hazır ortamlardan faydalanmak. Kaldı ki bu blogu okuyorsanız zaten bahsettiğim hizmetlerin de ne olduğu hakkında bilginiz var demektir.

 

kurumsal yazılımNedir bu kurumsal yazılım, yenilir mi içilir mi?

Az önce de belirttiğimiz üzere işletmelerin yazılım seçerken en büyük sorunu ihtiyaç tespiti yapamamaları oluyor. Bunun için özellikle KOBİ ölçeğindeki işletmelere en büyük tavsiyemiz kurumsal ölçekteki bir şirketle çalışmaları. Bu doğrudan o şirketin yazılımı kendi sistemine uyarlaması da olabilir, hazır bir platform üzerinden kendisine en uygun yazılımı geliştirmesi de. Günün sonunda bu hareketle işletmeler, internet, altyapı, güvenlik ya da iş yapış modelleri gibi alanlarda yatırım ihtiyaçlarını belirleyerek en doğru yatırımları en uygun maliyetlerle yapabilir hale gelebilecek. Bu da gereksiz yatırımın önünü alacağı gibi işletmelerin teknoloji konusunu uzmanına devrederek asıl işlerine odaklanmalarının da önünü açacaktır.

Son dönemde buluta göz kırpan işletmeler, ERP’den iş zekâsına kadar neredeyse tüm kurumsal yazılım ihtiyaçlarını ya dış kaynak yoluyla alıyor ya da tamamen buluta taşıyor. Özellikle bulut teknolojilerine olan güvenin artmasıyla hızla yükselen bu eğilimle birlikte bulut özelinde faaliyet gösteren yeni girişimler de ekonomimiz içindeki yerini alıyor. Gelecekte ne olur bilinmez ancak şirketlerin, işletmelerin ve firmaların teknoloji eğilimlerini yakından takip etmesi, rekabette geri kalmamaları için hayati önem taşıyor. Dijitalleşmenin yadsınamaz bir gerçek olduğu dönemde, yeniliğe açık olmayan işletme kaybetmeye mahkumdur.

 

İşletmelerin hem kurumsal yazılım avantajlarını yakalaması hem de teknolojiye ayak uydurması için, bulut tabanlı bir CRM programı kullanması oldukça faydalı olacaktır. Ofisim CRM’i herhangi bir kredi kartı bilgisi girmeksizin 15 gün ücretsiz deneyin.

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!