0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Hangi İK Programını Kullanmak Doğrudur? 7 Maddede İK Süreci!

Hangi İK Programını Kullanmak Doğrudur? 7 Maddede İK Süreci!

İşlerinde insan kaynakları yazılımı kullanmanın önemini ve faydasını görerek bir yazılım satın almak isteyen şirketlerin en çok sordukları soru “Hangi İK Programını Kullanmak Doğrudur?” oluyor. Şirketler, internet üzerinde insan kaynakları çözümlerini araştırmaya başladıklarında, karşılarına birçok servis sağlayıcı çıkmakta ve hangisi arasında seçim yapacaklarına karar veremez hale gelmekteler. İnsan Kaynakları süreçlerinizi doğru yönetebilmek ve “hangi ik” sorusuna cevap bulabilmek için… Hizmet satın almadan önce karar verilmesi gereken birkaç önemli husus vardır:

 

hangi ik1-Hangi İK: Yazılımın online kullanılıyor olması

Geleneksel paket programlar ya da yerinde kurulum yapılan servisler artık yerini bulut tabanlı çözümlere bırakmıştır. Bulut tabanlı servislerde sunucu, yazılım bakımı, yazılım güncelleme gibi maliyetler olmaması oldukça önemlidir. Ayrıca ofis dışında iken de internetin olduğu her yerde çalışma imkanı, tüm çalışanların sadece bir web sayfası ve internet ile işlerini yürütebiliyor olması, verilerin yedekli şekilde saklanıyor olması gibi pek çok önemli avantajlardan bahsedebiliriz.

 

hangi ik2-Hangi İK: Ödeme maliyetlerinizin esnek ve düşük olması

Paket programlar genelde ölçeklenebilir olmadıkları ve yazılım sahipliğini müşteriye bıraktıkları için önyatırım maliyetleri oldukça yüksektir. Yazılımınızı 5 kullanıcı için de alsanız, 50 kullanıcı için de alsanız ödeyeceğiniz ücretler arasında büyük farklar olmayacaktır. Ayrıca buna ek olarak; her yıl yenilenen bakım ücretlerini de gizli maliyetler arasında dikkate almalısınız. Online yazılımları tercih etmeniz durumunda ise, sadece kullanıcı sayınız kadar lisans alarak, aylık ücretlerle servisinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Zamanla ekibinizin büyüklüğüne göre lisans arttırımı ya da azaltımı yaparak esnek ödeme imkanına sahip olursunuz. Kısacası Bulut tabanlı insan kaynakları yazılımı tercihi yaparak; ilk yatırım maliyetinizi düşürürken, yazılımın ileride piyasaya çıkacak olan yeni versiyon güncellemelerine de ücretsiz sahip olursunuz.

 

hangi ik3-Hangi İK: Kolayca özelleştirilebilmesi

Tüm uygulamalar ve yazılımlarla ilgili olarak, en önemli konular arasında özelleştirilebilirlik gelmektedir. Sektörünüze ve değişen ihtiyaçlarınıza göre yazılımınızda da zamanla değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz.  Bu düzenlemeleri ne kadar kolay yapabileceğinizi bilmeniz, ileride sizi servis sağlayıcıya ek özelleştirme ücretleri ödemekten kurtaracaktır. Alanları, iş kurallarını ve formları sizin de kolayca tasarlayabileceğiniz bir insan kaynakları programını tercih etmeniz lehinize olacaktır.

 

4-Hangi İK: Gelişmiş raporlama özelliklerine sahip olması

Bütün iş süreçlerinde olduğu gibi bilginin anlamlandırılabilmesi ve ölçülebilmesi için raporlanabilir olması önemlidir. Bu noktada, kullandığınız uygulama, size kolayca zengin raporlar oluşturabileceğiniz fonksiyonları ve arayüzleri sunabilmelidir. Raporlamada esneklik sunulması ve kişisel olarak özelleştirilebilir olması, tercih sebepleri arasında öne çıkan bir kriterdir.

 

hangi ik5-Hangi İK: Entegrasyona uyumlu olması 

Yazılımınızın farklı sistemlerle entegre olmasını istediğinizde, servis sağlayıcınız bunun için size bir kısıtlama getirmemelidir. İK yazılımınızın diğer sistemlerle entegre olabilmesi için gerekli araçları size sağlayabilmeli ve mümkünse bu çözümleri sizin için hayata geçirebilmelidir. 

 

6-Hangi İK: Yedekleme işlemlerinde bağımsız olması

Verilerinizi Excel, CSV gibi formatlarda alabileceğinizden emin olmanız, servis sağlayıcı bağımlılığınızı ortadan kaldıracaktır. Bu da dilediğiniz zaman yedekleme yapmanıza olanak verirken, dilediğiniz zaman da verilerinizi farklı bir firmaya taşımanızın önünü açmış olacaktır.  

 

7-Hangi İK: Talebe uygun destek çözümleri sunabilmesi

Çalışacağınız şirketin talep ve sorularınıza hızlı ve çözüme dönük destek vermesi de oldukça önemli bir diğer konudur. Hızlıca ulaşabileceğiniz, Türkçe destek sağlayan uzmanlardan yardım alabildiğiniz bir servis sağlayıcıyı tercih edebilirsiniz.

 

 

Tüm içeriği okudunuz ve bir İK programına ihtiyacınız olduğu sonucuna vardınız…
Gelin İK çözümünüzü birlikte üretelim!

İK yazılımımızı satın almadan önce 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Kayıt sırasında herhangi bir kredi kartı bilgisi paylaşmanıza gerek olmaksızın… 

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!