0 850 532 2800 (Hafta içi: 09:00 - 18:00)

Top

Hangi CRM?

Hangi CRM?

İşlerinde CRM yazılımı kullanmanın önemini ve faydasını görerek bir yazılıma yatırım yapmak isteyen şirketlerin en çok sordukları soru “Hangi CRM yazılımını kullanmalıyım? “ oluyor. Şirketler, internette CRM çözümlerini araştırmaya başladıklarında, karşılarına birçok servis çıkmakta ve hangisi arasında seçim yapacaklarına karar veremez duruma gelmekteler. Aslına bakılırsa, “Hangi CRM” sorusunun cevabı bir kaç soru ile verilebilmektedir.

Her şirketin sektöre özel farklı gereksinimleri olsa da, bir CRM yazılımını değerlendirirken dikkate alabileceğiniz bazı önemli noktalar bulunmaktadır:

Yazılımın online(çevrimiçi) olması: Geleneksel kutu çözümler ya da yerinde kurulum yapılan servisler artık yerini Bulut tabanlı çözümlere bırakmıştır. Bulut tabanlı servislerde sunucu, yazılım bakımı, yazılım güncelleme gibi maliyetler olmaması oldukça önemlidir. Ayrıca ofis dışında mobil iken de çalışma imkanı; tüm çalışanların sadece bir web sayfası ve internet ile işlerini yürütebilir olması; verilerin yedekli şekilde saklanıyor olması gibi önemli avantajlardan bahsedebiliriz.

Ödemelerin esnek ve düşük olması: Kutu çözümler genelde ölçeklenebilir olmadıkları ve yazılım sahipliğini müşteriye bıraktıkları için önyatırım maliyetleri oldukça yüksektir. Yazılımınızı 5 kullanıcı için de alsanız, 50 kullanıcı için de alsanız, ödeyeceğiniz ücretler arasında çok büyük farklar olmayacaktır. Ayrıca buna ek olarak; her yıl yenilenen bakım ücretlerini de gizli maliyetler arasında dikkate almalısınız. Online yazılımları tercih etmeniz durumunda ise, sadece kullanıcı sayınız kadar lisans alarak, aylık ücretlerle servisinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Zamanla ekibinizin büyüklüğüne göre lisans arttırımı ya da azaltımı yaparak esnek ödeme imkanına sahip olursunuz.

Kolayca özelleştirilebilme: En önemli konular arasında özelleştirilebilirlik gelmektedir. Sektörünüze ve değişen ihtiyaçlarınıza göre yazılımınızda da zamanla değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Bunu ne kadar kolay yapabileceğinizi bilmeniz, ileride sizi servis sağlayıcıya ek özelleştirme ücretleri ödemekten kurtaracaktır. Mümkünse alanları, iş kurallarını ve formları sizin de kolayca tasarlayabileceğiniz bir CRM yazılımını tercih etmeniz lehinize olacaktır.

Entegrasyon: Yazılımınızın farklı sistemlerle entegre olmasını istediğinizde, servis sağlayıcınız bunun için size bir kısıt uygulamamalıdır. CRM yazılımınızın diğer sistemlerle entegre olabilmesi için gerekli araçları size sağlayabilmelidir.

Servis sağlayıcıya bağımlılık: Verilerinizi Excel, CSV gibi formatlarda alabileceğinizden emin olmanız, servis sağlayıcı bağımlılığınızı ortadan kaldıracaktır.  

Destek: Çalışacağınız şirketin talep ve sorularınıza hızlı ve çözüme dönük destek vermesi de oldukça önemli bir diğer konu. Hızlıca ulaşabileceğiniz, Türkçe destek sağlayan uzmanlardan yardım alabildiğiniz bir servis sağlayıcıyı tercih edebilirsiniz.

Ofisim.com olarak yukarıda saydığımız konularla ilgili sorularınızı cevaplayabilir ve işinize uygun CRM ’i tercih etmeniz adına yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Ofisim Ekibi