Top

Hangi CRM Programı Tercih Edilmelidir? Doğrusu Hangisidir? (2019)

Hangi CRM Programı Tercih Edilmelidir? Doğrusu Hangisidir? (2019)

İşlerinde CRM programı kullanmanın önemini ve faydasını görerek bir yazılıma yatırım yapmak isteyen şirketlerin en çok sordukları soru “Hangi CRM Programı Tercih Edilmelidir?” oluyor. KOBİ’ler ve Şirketler, CRM programları için çözüm arayışına girdiği zaman, karşılarına birçok firma ve başka başka servisler çıkmaktadır. Bu durum kendi içerisinde bir çıkmaz yaratarak, seçim yapmayı da zorlaştırıyor. Aslına bakılırsa, “Hangi CRM” sorusunun cevabı, doğru sorular sorularak kolayca verilebilir.

 

 

Hangi CRM Programları

 

 

Her şirketin sektörüne ve pazarına göre farklı gereksinimleri ve ihtiyaçları olsa da, bir CRM programı değerlendirirken dikkate alabileceğiniz temel 5 önemli nokta vardır:

 

Hangi CRM Programı-1: Yazılımın Online Olması

Geleneksel kutu çözümler ya da yerinde kurulum yapılan servisler artık yerini bulut tabanlı çözümlere bırakmıştır. Bulut tabanlı servislerde sunucu, yazılım bakımı, yazılım güncelleme gibi maliyetler olmaması oldukça önemlidir. Ayrıca ofis dışında mobil iken de çalışma imkanı; tüm çalışanların sadece bir web sayfası ve internet ile işlerini yürütebilir olması; verilerin yedekli şekilde saklanıyor olması gibi önemli avantajlardan bahsedebiliriz.

 

Hangi CRM Programı-2: Ödemelerin Esnek ve Düşük Olması

Kutu çözümler genelde ölçeklenebilir olmadıkları ve yazılım sahipliğini müşteriye bıraktıkları için ön yatırım maliyetleri oldukça yüksektir. Yazılımınızı 5 kullanıcı için de alsanız, 50 kullanıcı için de alsanız, ödeyeceğiniz ücretler arasında çok büyük farklar olmayacaktır. Ayrıca buna ek olarak; her yıl yenilenen bakım ücretlerini de gizli maliyetler arasında dikkate almalısınız. Online yazılımları tercih etmeniz durumunda ise, sadece kullanıcı sayınız kadar lisans alarak, aylık ücretlerle servisinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Zamanla ekibinizin büyüklüğüne göre lisans arttırımı ya da azaltımı yaparak esnek ödeme imkanına sahip olursunuz.

 

Hangi CRM Programı-3: Kolayca Özelleştirilebilme

En önemli konular arasında özelleştirilebilirlik gelmektedir. Sektörünüze ve değişen ihtiyaçlarınıza göre yazılımınızda da zamanla değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Bunu ne kadar kolay yapabileceğinizi bilmeniz, ileride sizi servis sağlayıcıya ek özelleştirme ücretleri ödemekten kurtaracaktır. Mümkünse alanları, iş kurallarını ve formları sizin de kolayca tasarlayabileceğiniz bir CRM programını tercih etmeniz lehinize olacaktır.

 

Hangi CRM Programı-4: Entegrasyon

Yazılımınızın farklı sistemlerle entegre olmasını istediğinizde, servis sağlayıcınız bunun için size bir kısıt uygulamamalıdır. CRM programınızın diğer sistemlerle entegre olabilmesi için gerekli araçları size sağlayabilmelidir. Gerekirse tüm sistemlerinizi birbirine entegre ediyor olabilmeniz gerekir.

 

Hangi CRM Programı-5: Destek

Çalışacağınız şirketin talep ve sorularınıza hızlı ve çözüme dönük destek vermesi de oldukça önemli bir diğer konu. Hızlıca ulaşabileceğiniz, Türkçe destek sağlayan uzmanlardan yardım alabildiğiniz bir servis sağlayıcıyı tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Tüm bu bilgiler ışığında bulut tabanlı bir CRM programı işletmelere oldukça büyük avantajlar sunmaktadır. İşletmelerin hem bu avantajları yakalaması hem de teknolojiye ayak uydurması için bulut tabanlı CRM programlarını kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Ofisim CRM’i ön muhasebe özellikleriyle herhangi bir kredi kartı bilgisi girmeksizin 15 gün ücretsiz deneyin.

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!