0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

CRM nedir? CRM ne işe yarar? CRM ile nasıl karlı olacağım?

CRM Nedir?

CRM nedir sorusu hemen hemen herkes tarafından ilk sorulan soru. CRM açılım olarak, Customer Relationship Management anlamına gelir. CRM dilimize, “Müşteri İlişkileri Yönetimi” biçiminde çevrilmiştir. CRM temelinde potansiyel müşteri adaylarının girildiği ve ilişkilerin yönetildiği bir platformdur. CRM, müşteri ilişkilerinizi kayıt altına almanızı sağlayan, müşterilerinizle olan iletişiminizi güçlendiren ve daha verimli iş süreçleri ortaya koymanızı sağlayan bir yazılımdır. Bu verimlilikte elbette size, karlılık olarak geri dönecektir.

 

crm nedir

CRM Nedir: CRM ile nasıl karlı olacağım?

Aslen CRM’in ne işe yaradığını bilmeyenler için; “nedir bu CRM?” ve “CRM şirketime neler katacak?” gibi birçok farklı soru akıllara gelebilir elbette. Müşteri ilişkilerinde ilk öncelik, hangi müşterinin neye ihtiyacı olduğunu doğru analiz edebilmektir. İhtiyaç doğru analiz edildikten sonra, bu ihtiyaca uygun ürünler geliştirmek ve geliştirilen ürünü doğru müşteriye, doğru zamanda, doğru fiyatla ve doğru yerde sunmak asıl olandır. Süreci doğru ilerletirseniz; öncelikle zamandan kazanmaya başlarken, hemen ardından da kazanç oranınız eş değer oranda artmaya başlayacaktır.

 

 

 

CRM Nedir: CRM’in artıları nelerdir?

CRM yazılımlarının en büyük artısı, şirket karlılığını arttırmaktır. CRM ile; müşteri ve müşteri adaylarınızı dinleyen, anlayan ve isteklerine hızlı cevap veren bir şirket haline gelin! Çünkü CRM ile ürünler arasında çapraz satış gerçekleştirebilir ve siparişlerinizi hızlıca satışa dönüştürebilirsiniz. CRM ile hiç bir müşteriye, bir diğeriyle aynı şekilde yaklaşmaz her birine özel hissettirirsiniz. İşte o zaman, kendi kendinize CRM nedir sorusunun cevabını vermiş olursunuz.

Günümüzün sorunu, satış. Çünkü artık herkes satıcı ve katma değer koyamayan satış aşamasında ciddi manada tıkanabiliyor. CRM yazılımları ile müşterinin bütün satın alma eğilimleri daha önceden bilindiği için, satış süreci kolaylaşır.  Ayrıca satışı gerçekleştiren çalışan ya da çalışanlarınızı, CRM ile takip ederek performans değerlendirmede burayı baz alabilirsiniz. İyi bir CRM uygulaması ile kurulmuş müşteri servisi, firma açısından daha fazla müşteri ve daha fazla karlılık anlamına gelir. CRM uygulamaları ile bilgiler müşterinin ihtiyacına uygun olarak sınıflandırıldığından, özellikle satış ve pazarlama personelinin gün içinde vakit kaybetmesi önlenir.

 

Sonuç

CRM programları müşteri odaklı olunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü tüm müşteri verilerinizi tek bir yerde depolayıp, kolayca yönetebilirsiniz. Ofisim CRM’e ücretsiz kayıt olarak, işinize nasıl yardımcı olabileceğini hemen görün!

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!