0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

CRM neden önemlidir? CRM nasıl çalışır? CRM ne artılar sağlar?

“CRM nedir ve neden önemlidir? CRM’in Türkçe anlamı Müşteri İlişkileri Yönetimidir.
Gelirleri ve karlılığı artırmak, maliyetleri düşürmek ve müşteri sadakatini artırmak için tasarlanmış şirket çapında bir iş stratejisidir. CRM felsefesi basittir: Önce müşteri, hep müşteri!

 

İşletmeniz her işlemin müşterinin gözüyle baktığı zaman, daha iyi bir müşteri deneyimi sunmanıza yardımcı olamaz, bu da şirketinize sadakati artırır. Gerçek bir CRM programı, şirket genelinde farklı departmanlardaki tüm bilgileri bir araya getirerek, her müşterinin gerçek zamanlı olarak bütünsel görünümünü sunar.

Bu, satış, pazarlama ve müşteri desteği gibi alanlarda müşteri odaklı çalışanların satış-pazarlama ve satış kampanyalarının yönetimini koordine etmek için müşteri iletişimi ve yanıt verme kalitesinin artırılmasına kadar, satış ve çapraz satıştan her şey hakkında hızlı ve bilinçli kararlar vermelerine olanak tanır.

CRM başarılı bir şekilde uygulandığında, şirketlere yalnızca her bir müşteriyle iş yapma fırsatlarını anlamalarını değil, aynı zamanda değerlerini ölçmenin bir yolunu da sunar.

 

 

crm

CRM neden işletmeniz için önemlidir?

CRM, işletmeler için her zamankinden daha önemlidir çünkü yeni müşteriler kazanmanıza ve var olanları korumanıza yardımcı olabilir.

Gartner tarafından hazırlanan 2017 raporunun, CRM yazılım gelirlerinin artık tüm yazılım pazarlarının en büyüğü olması için veritabanı yönetim sistemlerini üstlendiğini belirtiliyor.

 

 

 

Gartner Grafiği – Gartner Raporu*gartner

Günümüzün son derece rekabetçi ortamında ve aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok ürün ve hizmetle müşteriler seçici ve müşteri sadakati geçmişte kalmış gibi görünüyor. Piyasaya yeni bir ürün sunulduğu an, bu ürün veya hizmetin aniden bir meta haline gelmesinden yalnızca birkaç ay geçmesi gerekir ki bu da şirketlerin değiştirilmesi anlamına gelir.

CRM, bu gruba öncelikleri ve pazarlama çabalarını önceliklendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, ürün portföyünün onlara sunulma şeklini geliştirmek için şirketlere müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlamalarını sağlar. Müşterilerinizin, satın alma tercihleri ve davranışları hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız, teklifiniz hedefe daha kolay dönüşecektir.

 

CRM nedir ve neden önemlidirCRM Nasıl Çalışır?

Bazı insanlar CRM programlarını sadece bir teknoloji olarak görse de, bundan çok daha fazlası var. Ne kadar sofistike olursa olsun, hiçbir teknoloji, uygulanmasına ve kullanımına rehberlik edecek bir strateji olmadan başarılı olamaz. Müşteri odaklı bir planı hayata geçirmek için iş stratejisi ve teknolojinin birlikte çalışması gerekir. CRM’in müşteri odaklılık, müşteri verileri ve otomasyondaki rolüne 3 maddede kısaca bir göz atalım.

 

 

1-CRM Neden Önemlidir: Müşteri odaklı stratejiyi destekler!

Bir CRM sistemi, müşterinin merkezde olduğunu belirten bir stratejiyi destekler. Bu müşteri merkezli strateji, net hedeflere ve anlamlı bir müşteri deneyiminin neye benzediğine dair bir vizyona dayanmalıdır. Gartner’ın “Müşteri Deneyimini İyileştirme” raporuna göre, değerli bir müşteri deneyimi CRM’in ayrılmaz bir parçasıdır. Zaman içinde bu toplu müşteri deneyimleri, müşterinin zihninde markanın değerlerini şekillendiren bir resim oluşturur.

 

2-CRM Neden Önemlidir: Tüm müşteri verilerinizi merkezileştirir!

CRM yazılımı tüm satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri bilgilerini tek bir merkezi veritabanında birleştirir. İşletmelerin %92’sinin potansiyel müşteriler ve müşterilerle ilgili veri toplaması sayesinde, veritabanındaki tüm verilere erişebilmek internetin olduğu her yerden ulaşım anlamına gelir. Bu da, 360 derece müşteri odaklılık elde etmenize yardımcı olur.

 

3-CRM Neden Önemlidir: Müşteriye dönük iş süreçlerini otomatik hale getirir!

Şirketler, iş süreçlerine ve müşteriye dönük süreçlere sahiptir. Müşteriye dönük süreçler satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri içerirken, iş odaklı süreçler bütçeleme ve planlama gibi işleri daha verimli bir şekilde gerçekleştiren süreçlerdir. Bir CRM stratejisi, öncelikli olarak müşteri odaklı süreçlere odaklanır ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılamada onları daha iyi hale getirir.

Özetle, CRM tüm ilgili eylemleri, söylenenleri ve yapılanları takip eder. Aynı zamanda CRM bir belge, telefon ve e-posta kütüphanesidir. Bilgi tek bir merkezi yerde olduğundan, şirketteki herkes bu kişiye yardımcı olabilir. Satış, pazarlama veya müşteri desteğiniz olsun, bir CRM sistemi , belirli bir iş sürecini otomatikleştirmenin yanı sıra, her bir sürecin bir diğeriyle birlikte çalışma şeklini otomatikleştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, bir şirketin iyi sonuçlar elde edebilmesi için her bir iş sürecinin iyi tanımlanmış ve verimli olması gerektiğini söylemez.

 

 

Tüm bu bilgiler ışığında bulut tabanlı CRM programları işletmelere oldukça büyük avantajlar sunmaktadır. İşletmelerin hem bu avantajları yakalaması hem de teknolojiye ayak uydurması için bulut tabanlı crm programlarının kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Ofisim CRM’i ön muhasebe özellikleriyle herhangi bir kredi kartı bilgisi girmeksizin 15 gün ücretsiz deneyin.

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!