0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Bulutta Siber Güvenlik: Siber Güvenliğin 5 Altın Kuralı

Bulutta Siber Güvenlik: Siber Güvenliğin 5 Altın Kuralı

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Siber Güvenlik, “Teknolojiyi tümüyle yermek, tuzdan arındırılmış deniz suyu ile yeşeren bahçeleri görmezlikten gelmek, onu gözü kapalı övmek ise Hiroşima’yı unutmak demektir.” Steve Jobs’un bu sözleriyle tüm önemini gözler önüne sermektedir. Asıl olan sadece teknolojinin hayatınıza kattıkları değil; hayatımıza kattıklarının yanı sıra, ne denli dikkatli olmamız gerektiğini de çarpıcı bir ifadeyle özetliyor.

İnternetin hayatımızın önemli bir parçası olduğu bir ortamda, siber güvenlik ile ilgili problemlerle karşılaşmamız da ister istemez kaçınılmaz oluyor. Özellikle e-ticaretin her geçen gün artmasıyla, siber suçlular gözlerini küçük işletmelere dikmiş görünüyorlar. Güvenlik hizmeti sağlayıcısı Symantec’e göre, 2015 yılında şifre çalma teşebbüslerinin %43’ü küçük işletmeleri hedefledi. Bu oran 2011 yılında %18 seviyelerindeydi.

 

siber güvenlik

Kaynak: Symantec 2016 Internet Security Threat Report

 

Siber suçluları işletmenizi hedef almaktan vazgeçiremeyiz ama güvenliğinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.
Nasıl mı? Siber güvenlik için beş altın kuralı uygulayarak. İşte yapmanız gerekenler;

 

1-Sadece ihtiyacımız olanı depolayalım

Askeri kuruluşlar veya istihbarat kuruluşları “need to know” prensibine göre faaliyet gösterirler. Yani, eğer birisi görevini yerine getirmek konusunda hassas bir bilgiye ihtiyaç duymuyorsa, bilgiyi korumanın en iyi yolu paylaşmamaktır. Benzer şekilde, sibersuçluları bilgiyi çalmaktan caydıracak en güvenli yöntem, eğer orada olmasına gerek yoksa, bilgiyi çevrimiçi yapmamaktır.

Buluta herhangi bir şey depolamadan önce, depolama ihtiyacı olup olmadığına bakalım. Kredi kartı bilgisi gibi hassas müşteri bilgisini orada tutmanıza gerek yok. Sibergüvenlik eksperleri bu prensibe “veri minimizasyonu” adını veriyorlar.

2-Şifrelemeyi kullanalım

Diğer bir savunma yöntemi ise şifrelemedir. Yani, verilerinizi şifreleyerek sadece yetkili kişilerin doğru anahtarla şifreyi çözmesini ve okumasını sağlayabilirsiniiz. İşletmelere bulut hizmeti sağlayan firmaların çoğu belli bir seviyeye kadar şifreleme yaparlar.  Sizler de bulut sağlayıcısının şifrelemesini, kendi verilerinizi yüklemeden önce şifreleyerek, daha da güçlendirebilirsiniz.

3-Güvenli bağlantı ve şifre kullanalım

Şifrelemeyi iyi bir VPN (Sanal Özel Ağ) seçerek ağ bağlantınızı korumak için kullanabilirsiniz. Siberhırsızlar iletilen veriyi çalmak için ağ bağlantılarını kesintiye uğratmaya teşebbüs ederler. VPN’ler bunu önlemek için tasarlanmıştır.

Bir VPN’e bağlandığınız zaman, veri alışverişi yapmadan önce kimlik bilgilerinizi doğrulamak için oturum açma bilgilerinizin girilmesi gerekir. İletilen bilgiler, şifreleme yardımıyla korunur. VPN’i aynı zamanda buluta bağlanmak için router (yönlendirici) olarak da kullanabilirsiniz. VPN üzerinde daha da iyi koruma sağlamak için güçlü bir şifre seçmek önemlidir.

4-Cihazımızın güvenlik ayarlarını güncel tutalım

Güvenli bir bağlantı ortamı, bilgisayarınız veya telefonunuz bir virüsle karşılaştığında, tam anlamıyla koruma sağlamaya yetmez; güvenlik ayarlarını güncel tutmak çok önemlidir.  Kullandığınız sistemin en güncel versiyonunu ve uygulamalarını kullanarak bilgilerinizi güvence altına almalısınız. İyi bir antivirüs programı seçerek ve sürekli güncelleyerek cihazınızı tehditlere karşı korumuş olursunuz.

5-Verilerimizi yedekleyelim

Bir siber saldırı, veri hırsızlığı riskinin yanısıra, verilerinizin kaybıyla da sonuçlanabilir. Eğer iyi bir bulut yedekleme sistemi seçerseniz, kendinizi veri kaybı riskinden koruyabilirsiniz. İşin gerektirdiği ihtiyaca göre yedeklemeleri aylık, haftalık, günlük ve hatta anlık olarak yapabilirsiniz.

Geleceğimize güvenle bakmak için basit ama bir o kadar da önemli bu adımları bir an önce hayata geçirmenizde fayda var. Unutmayalım, güvenlik risklerini yönetmek sizin elinizde…

 

Tüm içeriği okudunuz ve güvenliği tam olan bir CRM’e ihtiyacınız olduğu sonucuna vardınız… Gelin CRM çözümünüzü birlikte üretelim!

CRM yazılımını satın almadan önce 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Kayıt sırasında herhangi bir kredi kartı bilgisi paylaşmanıza gerek olmaksızın… 

Ofisim CRM Ücretsiz Deneyin!