0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Bulut ve KOBİ: KOBİ’lerin Elindeki Sihirli Değnek Bulut Bilişim

Bulut ve KOBİ: KOBİ’lerin Elindeki Sihirli Değnek Bulut Bilişim

Bulut ve KOBİ: KOBİ’lerin Elindeki Sihirli Değnek Bulut Bilişim

Bulut ve Kobi ilişkisi son dönemlerde en çok tartışılan ve merak edilen konuların neredeyse başında geliyor. Maliyet tasarrufu, esneklik, ölçeklenebilirlik, verimlilik, depolama avantajı… Bir bulut teknoloji şirketinin ürün tanıtım sayfalarını incelediğimizde veya internette kısa bir araştırma yaptığımızda bu ve benzeri bulut bilişim avantajları karşımıza sıklıkla çıkıyor. Bunların yanı sıra, bulut teknolojilerinin az bilinen ama özellikle büyüme arzu ve potansiyeli yüksek girişimci ve KOBİ’ler açısından önemli diğer avantajlarına da bakmakta fayda var. Bu başlığımız üzerinde tam bu konuları, sizler için 5 temel madde üzerinden anlatıyoruz.

 

BULUT VE KOBİ1-Bulut ve Kobi: Yeni iş alanlarına girme esnekliği

Yeni girişimci şirketlerden büyük organizasyonlara kadar şirketleri yeni fikirleri uygulamaktan alıkoyan nedir? Zaman veya para mı? Yoksa her ikisi de mi? Varsayalım işyerinizde yeni bir ürün serisi tasarlamak ve test etmek istiyorsunuz. Bulut kaynakları üzerinden yeni konfigürasyonları hazır edip birkaç saat veya hatta dakikalar içerisinde çalışır duruma getirebiliriz. Böylece zaman kısıtı bir sorun olmaktan çıkar. Ayrıca, kullanıcılar sadece bulutu kullandıkları zaman ölçüsünde ücretlendirileceğinden, parasal açıdan da bir engeliniz kalmaz. Büyük organizasyonların içerisinde bile inovasyon, tekrarlayan deneyimlerden, yeni fikirleri deneme azminden ve başarılı olamama ihtimalini göze alma cesaretinden doğar. Bulut kaynakları yüksek yatırım masraflarına katlanmadan yeni fikirleri deneme konforunu bizlere sunar. İşte bu yüzden denemeye değer diyebileceğiniz seçenekler için önünüzdeki engelleri kaldırmak size kalmış.

 

Bulut ve Kobi2-Daha kolay birleşme ve satın almalar

Küresel dünyanın rekabet ortamında birleşme ve satın almaların önemi her geçen gün artıyor. Bulut ve KOBİ’nin birlikteliğini zorunlu hale getiriyor. Birçok yeni birleşmenin en can sıkıcı tarafı veri ve kayıtların bir sistemden diğerine aktarılmasının aylar hatta yıllar alması. Bazen sırf bu sebepten hiçbir zaman gerçekleşmeyebiliyor. Öte yandan, bulut üzerindeki sistemlerde geçiş çok daha hızlı sağlanıyor. Her iki tarafta da kullanıcılar hazır ve hızlı bir şekilde bulut tabanlı sisteme erişim sağlayabiliyorlar. Kurumsal şirketlerin ve özel sermaye fonlarının birleşme ve satın alma işlemlerine olan ilgisinin arttığı bir ortamda, teknolojik imkanları daha dinamik olan şirketlerin ön plana çıkması da kaçınılmaz olacaktır.

 

bulut ve kobi3-Başarılı iş süreçlerini adapte edebilme kabiliyeti

Bulut servislerinin homojen olması ve tüm müşterilere hitap eden bir hareket alanına indirgenmiş olması bir dezavantaj olarak görülebilir. Oysaki bu özellik, başarılı iş süreçlerini mevcut yapınıza adapte edebilme noktasında önemli bir avantaj olarak düşünülmelidir. Çünkü bulut servisleri kolektif öğrenme ve müşterilerden edindiğiniz verilere dayalıdır. İşin en güzel tarafı yeni müşteriler, iyi denenmiş ve kendini kanıtlamış CRM programları ile mümkündür. Müşteriler, tüm bu süreçler, formüller ve arayüzlerle karşı karşıya olacaktır.

 

bulut4-Yöneticilerin teknoloji anlayışını geliştirmesi

Günümüzün rekabet düzeyi yüksek küresel ortamında, teknolojik anlamda kendini güncel tutan şirketler öne çıkıyor. KOBİ’lerin hizmet verdiği sektör ne olursa olsun, bilişim teknolojileri önemli bir güç haline gelmiş durumda. Bu nedenle teknoloji yöneticilerinizin tüm zamanlarını kurum içi IT sistemleri ile geçirmesini istemezsiniz. Bulut teknolojileri, IT yöneticilerinizin stratejik düşünmesi ve hareket etmesi için gereken zamanı onlara kazandırıyor. İster kurumsal bir data merkezinden ister dışarıdaki bir servis sağlayıcıdan gerekli kaynaklara erişim mümkün. Bu sayede teknoloji liderleriniz, doğru iş için doğru kaynakları seçme konusunda bir bakış açısı geliştirme imkanına sahip olabiliyorlar.

 

kobi5-Bulutla hizmette fark yaratmak

Özel bulut teknolojilerini şirketinize entegre ettiğinizde, sadece kendi iç kullanıcılarınıza yönelik online servisler değil, aynı zamanda kurum dışı kullanıcılarınıza da erişim imkanı sağlayabiliyorsunuz. 3. parti servislerinin hizmetlerini kendi tekliflerinizle birleştirebiliyorsunuz. Müşterilerinize ve ortaklarınıza çeşitli online hizmet kolaylıkları sunabiliyorsunuz. Örneğin UPS, FedEx, Yurtiçi Kargo gibi kargo şirketlerinin, gönderi takip sistemini online olarak müşterilerine sunduğunu görüyoruz. Özetle, hizmette fark yaratmak için teknolojinizde de fark yaratmaya ihtiyacınız var.

 

Yukarıda sayılan Bulut ve KOBİ avantajlarından hangisi bizlere daha çok şey ifade ediyor? Eskiden zor ve imkansız olarak görülen pek çok şeyin artık bu kadar kolaylaştığını görmek heyecan verici. Bulut sunucu ve bulut teknolojilerinin işletmenizi daha da güçlü hale getirmek noktasındaki kabiliyetini ilerleyen yazılarımızda sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin!