0 850 532 2800 (Hafta içi: 08:30 - 17:30)

Top

Bulut altyapısını mı, yerinde kurulumu seçmelisiniz?

Bulut altyapısını mı, yerinde kurulumu seçmelisiniz?

CRM’de bulut altyapısını seçmek avantajlı!

Şirketlerin teknoloji yatırımlarını planlarken karar vermekte zorlandıkları konuların başında, nasıl bir altyapıya yatırım yapacakları konusu geliyor. Son yıllarda trend olan Bulut altyapısı mı, yoksa yerinde kurulumu olan (on-premise) bir çözüm mü şirketler için daha avantajlıdır?

Birçok mecrada; Bulut teknolojisinin sağladığı maliyet avantajı, kullandığın kadar ödeme modelinin getirileri, sürekli güncellenen bir altyapıya sahip olmanın olumlu etkileri gibi faydalar dile getirilmiş durumda.

 

 

bulut altyapısını

Bulut altyapısını sevin, buluttan vazgeçmeyin!

Bulut tabanlı bir servisin sağladığı maliyet avantajı konusunu biraz daha açacak olursak, satın alma yapacağınız servis ile Bulut tabanlı servisi karşılaştırırken aşağıdaki hususları göz önüne alabilirsiniz:

  • Bulut servisleri genel olarak aylık olarak ve kullandığın kadar öde modeliyle ücretlendirilirken, yerinde kurulum gerektiren bir servis için tek seferlik bir satış fiyatı bulunur. Bu iki altyapıyı karşılaştırırken en az 3 yıllık bir Toplam Sahip Olma Bedeli(TCO) üzerinden hesaplama yapmanız daha sağlıklı karşılaştırma yapmanızı sağlayabilir.
  • Bulut servislerinde yıllık bakım ve destek hizmetleri için ayrıca bir ücret talep edilmezken; yerinde kurulum ile sunulan servislerde, her yıl için toplam teklif bedelinin %15-20’si civarında bir bakım ve destek ücreti de ayrıca faturalanır. Bu da, teklifleri değerlendirirken genel de gözden kaçan konular arasında yer almaktadır.
  • Karşılaştırma yaparken dikkat edilebilecek bir diğer kritik konu da, görünmeyen maliyetlerdir. Yerinde kurulumun şirketinize getirdiği donanım, enerji, soğutma, barındırma alanı ve personel maliyetlerini de hesaba kattığınızda, sizin için oldukça kabarık bir bütçeye ulaştığınızı görmeniz kaçınılmaz olur. Oysa Bulut tabanlı bir servis ile çalışırsanız, tek bilmeniz gereken, servisin aylık ücretidir.
  • Şirketiniz satın alma yaparken, genelde 3-5 yıllık bir büyüme öngörüsüne göre kapasite planlaması yapmaktadır. Oysa Bulut servisi kullandığınızda, bu şekilde kapasite planlaması yapmak yerine, ihtiyacınız oldukça kapasite artırabilirsiniz ki, bu da ilk günden yüksek bütçeli yatırımlar yapmanızın önüne geçer.
  • Yerinde kurulum gerektiren bir servis satın almış olan birçok şirket, bakım anlaşmaları ile gelen yıllık yüksek ücretlerden ve üreticiye olan bağımlılıktan şikayet etmekte ve bir süre sonra bakım anlaşmasını sonlandırmaktadır. Bu durum şirket için, desteğini alamadığı bir ürünü kullanmak zorunluluğu anlamına gelir ki; ileride karşılaşabileceği problemlerle başa çıkmak bir hayli güçleşir.
  • Bulut altyapısını tercih eden şirketlerin bir başka kazanımı ise; istedikleri zaman farklı bir servis sağlayıcısına geçebilecek olmalarıdır. Yerinde kurulum ile bir servis satın almış olan şirketler, uzun yıllar bu servise bağımlı kalmakta ve ileride o sistemden memnun kalmasalar bile, yapılmış olan ilk yatırım maliyetlerinden dolayı, farklı bir servise geçiş yapamamaktadırlar.

 

Tüm içeriği okudunuz ve bir CRM’e ihtiyacınız olduğu sonucuna vardınız… Gelin CRM çözümünüzü birlikte üretelim!

CRM yazılımımızı satın almadan önce 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Kayıt sırasında herhangi bir kredi kartı bilgisi paylaşmanıza gerek olmaksızın… 

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!