Top

Bedelli askerlik çalışanları nasıl etkileyecek? Çalışanlar bedelli askerlikten nasıl faydalanacak?

Bedelli askerlik çalışanları nasıl etkileyecek? Çalışanlar bedelli askerlikten nasıl faydalanacak?

Bedelli askerlik çalışanları nasıl etkileyecek? Çalışma ve sigorta süreçleri nasıl işleyecek? Bedelli askerlik düzenlemesi sonrasında 21 günlük temel askerlik eğitimi zorunlu hale gelirse çalışanlar nasıl bedelli yapacaklar? Birçok çalışanı ve iş vereni ilgilendiren bedelli askerlik konusunda işçiyi ve işvereni ilgilendiren en önemli konuları ve tüm merak edilenleri sizin için derledik.

 

bedelli askerlik

 

Bedelli hangi yaş aralığını kapsıyor?

Yasa tasarısına göre düzenlemeden 25 yaşını doldurmuş olanlar, yani 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğmuş olanlar yararlanabilecek.

 

Bedelli için talep edilen ücret ne kadar?

Gerekli şartları sağlayanlar 15 bin lira ödeyerek askerlik görevini yerine getirmiş sayılacak.

 

Bedelli için nasıl izin talep edebilirim?

İşverenler dilerlerse işçilerine ücretli izin vererek askerlik görevini yapmalarını sağlayabilir. Bunu da işçilerin yıllık izin sürelerine mahsup edebilir. İşveren ücretli izin vermese bile işçiler iş akitlerini feshetmeden askere gidebilirler. Bu süre içinde iş sözleşmeleri askıya alınır. 21 gün ücret alamazlar. Özetle; ücretsiz izin alarak 21 günlük askerlik yapmak mümkün.

 

Bedelli yaptığım süreye sosyal güvenlik primleri yatırılacak mı?

Askerlik sırasında iş sözleşmesi feshedilenlerin sosyal güvenlik primleri yatırılmaz. Emeklilik süresi yakın olan işçiler 21 gün bedelli askerlik süreleri için prim borçlanması yaparak, eksik günlerini daha sonra ödeyerek tamamlayabilirler.

 

Bedelli askerlik için işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

İşçiler askere giderken çalıştıkları kurumla iş akitlerini kendileri feshederse bu durumda kıdem tazminatı alabilirler. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az bir yıl aynı kurumda çalışmış olmaları gerekir.

 

Bedelliyi yaptıktan sonra işime yeniden dönebilir miyim?

İşçiler iş akitlerini feshetmeden askere gidebilirler, bedelli askerlik hizmetini tamamladıktan sonra da işlerine dönebilirler. Eğer kişi askerde iken iş akdi feshedilirse, askerlik dönüşü ilk olarak çalıştığı yerde uygun kadro var mı yok mu ona bakılacak. Eğer uygun kadro varsa, işveren askere giden personelini işe almak zorunda. Eğer askere giden kişinin yerine işe biri alınmışsa, uygun kadro açılana kadar beklemek zorundadır. 

 

İşe geri alınmazsam yasal haklarım neler?

İşe döndünüz, uygun kadro olduğu halde işveren sizi işe almadı. O halde yargı yoluna gidebilirsiniz. Bu durum ispat edildiği taktirde işveren, personelin aldığı ücret kadar 3 aylık bir ceza kesilebilir.

 

Memurlar ve sözleşmeliler bedelli askerlikten nasıl yararlanacaklar?

Memurların askerlik hizmetini yapmasında herhangi bir engel ya da sorun bulunmuyor. Çalıştıkları idareden izin alarak askere gidebilecekler.

 

 

İnsan Kaynakları Uygulamasını Ücretsiz Deneyin!