Siz İşinizde hala Word, Excel mi kullanıyorsunuz?

Siz İşinizde hala Word, Excel mi kullanıyorsunuz?

Ticaretin başladığı ilk günden bugüne, müşteri ilişkileri ve tedarikçi yönetimi hep var olmuştur. 30 yaş üstü olanlar hatırlar belki: Eskiden ticaret defterler üzerinden takip edilir; alacak, verecek, sipariş ve müşteri bilgileri hep bu kara kaplı defterlere yazılırdı. O büyük deftere yazılanlar ise, sadece yazan işletme sahibi tarafından anlaşılabilirdi. O dönem şartlarında, bu durum belki ticari hayatın devamlılığı için yeterli olsa da; toplumlarda ve teknolojide yaşanan değişimin ticari hayatı da değişikliklere zorlaması kaçınılmazdı.

Bilgisayarların hayatımıza girmesi ile birlikte, kara kaplı defter yerini Word, Excel gibi uygulamalara bıraktı. Bu sayede en azından bilgi daha okunabilir ve düzenli şekilde saklanabiliyordu. Ancak günümüzde rekabet günden güne artıyor ve bilgiyi iyi kullananlar artık rakiplerinin önüne geçiyorlar. Bilgiyi saklamak değil, işinizi daha da ileriye taşıyacak şekilde kullanmanız da oldukça önemli.  2014 yılında henüz gelir üretmeyen WhatsApp’ın 19 Milyar USD’ ye satılmış olması, bilginin değeri konusunda çarpıcı bir örnektir.

Artık sizin için müşteriniz sadece bir ürün ya da servis sattığınız bir kişi, kurum değil; bir bilgidir de. Müşterinizi daha iyi tanımanız ve ona özel çözümler üretmeniz için bu bilgi altın değerindedir. Büyük kurumlar bu durumu yıllar önce fark etmiş ve CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemlerine yüksek bütçelerle yatırımlar yapmışlardır. Bu kurumlar müşterilerini daha iyi tanıyor ve müşteriyi işlerinin odağına koyarak yeni iş modelleri geliştiriyorlar.

Son dönemde bilginin önemini anlayan küçük ve orta ölçekli işletmeler de artık mütevazi bütçelerle müşteri yönetimi sistemleri kullanmaya; bu sayede, satış, pazarlama tekniklerini geliştirmeye başlamışlardır. Özellikle internet yaygınlığının artması ve bulut tabanlı yazılımların gelişmesi sayesinde, KOBİ’ler rekabette fırsat eşitliği yakalamış ve işlerini verimli şekilde yönetebilir hale gelmişlerdir. Hangi müşterinin en son ne zaman sipariş verdiğini, genelde ne tip ürünler aldığını, hangi ürünün ne kadar talep gördüğünü, tedarikçileri, kısacası işlerinin tamamını bu sistemlerle, kolayca yönetmektedirler.

Büyüklerimizin kara kaplı defterlerle başlattığı bu yolculuk, artık genç kuşaklar tarafından online(çevrimiçi) iş uygulamalarıyla sürdürülmektedir. Ticaret var oldukça, bu yolculuk, yerini farklı yöntemlere ve teknolojilere bırakarak devam edecektir.

Siz de işinizi yeni nesil yöntemlerle sürdürmek ve işinizde fark yaratmak için Ofisim.com uygulamalarını 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Alanında uzman ekibimizin desteğiyle hızlı ve kolayca özelleştirebilir ve sadece işinize odaklanırsınız.