Ofisim KOBİ

KOBİ’ler için geliştirilen
müşteri ve iş takibi uygulaması…

Müşterilerinizi, tekliflerinizi, cari hesaplarınızı ve stok bilgilerinizi
tek bir uygulama üzerinden yönetin.

Müşteri ve İş Takibi Hiç Bu Kadar

Kolay Olmamıştı

Müşterilerinizi ve tekliflerinizi takip etmekte zorlanıyor musunuz?

Artan satışlarınızla birlikte cari ve stok takibi daha da mı karmaşıklaşıyor?

 

Ofisim KOBİ ile işlerinizi internetin olduğu her ortamda yönetebilir, müşteri kaydının oluşturulmasından teklif hazırlama aşamasına kadar tüm iş süreçlerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Firmanızla ilgili bütün işlerinizi kayıt altına alarak, her kaydı tek bir merkezde 360 derece görüntülersiniz. Müşteri bilgilerinizi, yapılacak işlerinizi ve gelir – giderlerinizi tek bir noktadan yönetebilirsiniz.

Mükemmel Kullanıcı Arayüzü

Ofisim KOBİ, esnek ve kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzü sunmaktadır. Açılır kapanır menüler ile ekran çalışma alanınızı genişletebilir; sürükle bırak yöntemiyle modülünüzdeki tüm alanların yerini kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Özelleştirilmiş ekran görünümleri farklı filtreleme seçeneklerine göre size özel liste görünümleri oluşturabilir ve bunları istediğiniz kullanıcılar ile anında paylaşabilirsiniz.

 

Tepkisel Tasarım (Responsive Design) yöntemleri ile oluşturulmuş olan ekranlar sayesinde, ister webden isterse herhangi bir mobil cihazdan hiçbir görünüm kaybı olmadan sistemi mükemmel bir kullanıcı deneyimi ile kullanabilirsiniz. Dilerseniz de; Ofisim KOBİ iOS ya da Android uygulamalarımızı indirerek işlerinizi tamamen cep telefonunuzdan yönetebilirsiniz.

Teklif Hazırlama

Ofisim KOBİ ile tüm tekliflerinizi hızlı ve etkin yönetebilirsiniz.

Sadece teklif oluştur modülüne girerek, saniyeler içinde yeni teklfinizi oluşturursunuz.  Teklifinize istediğiniz ürünleri ekleyip, çıkarabilir; indirim oranlarınızı belirleyebilirsiniz. Sistem girilen bilgilere göre tüm mali hesaplamaları sizin adınıza yaparak, firmanıza özel oluşturduğunuz şablona göre teklifinizi saniyeler içinde üretir ve e-posta ile yollama imkanı sunar.

Cari Hesap Takibi

Tüm müşteri ve tedarikçilerinize ait borç ve alacak takibini kolayca yapabilir, gelir ve giderlerinizi yönetebilirsiniz. Ödeme ve tahsilatlarınızı, alış ve satış faturalarınızı, geciken ödemelerinizi, tüm işlemlerinizi, uygulama üzerinden takip edebilir ve yönetebilirsiniz.

Stok Takibi

Ofisim KOBİ ile ürünlerinizin stok durumunu ve stok hareketlerini kolayca  takip edebilirsiniz.  Satılan  ürünleriniz  otomatik  olarak  stoktan  düşerken, tedarikçilerinizden yaptığınız alımlar stoğunuza artış olarak yansır. Stok  modülü sayesinde ürünlerinizi satarken sürprizlerle karşılaşmazsınız.

MÜŞTERİ KAYITLARI ARASINDA KAYBOLMAYA SON!

360 DERECE MÜŞTERİ YÖNETİMİ

Herhangi bir müşteri kaydına girdiğinizde, o kayıtla ilişkili tüm detaylara (siparişler, teklifler, fırsatlar, cari vb.) tek bir noktadan kolayca ulaşabilirsiniz.

E-POSTA KAMPANYALARI

Gelişmiş e-posta hazırlama ekranını kullanarak, görsel olarak zengin kampanya içerikleri hazırlayabilir, müşterilerinizin ad, soyad gibi bilgilerini dinamik olarak kampanya içeriğine ekleyebilirsiniz.

ÜRÜN YÖNETİMİ

Ürünlerinizi kolayca tanımlayabilir, ürünlerin stok hareketlerini takip edebilir ve tekliflerinizin karlılığını görebilirsiniz.

AKTİVİTE TAKİBİ VE ETKİNLİK YÖNETİMİ

Üzerinden sizin ve ekibinizin tüm görevlerini kolay bir şekilde yönetebilir ve izleyebilirsiniz. Görevleri diğer modüllerle ilişkilendirebilir, hatırlatmalar tanımlayabilirsiniz.

KOBİ’NİZE YENİ EKLENTİLER EKLEYİN

GÜÇLÜ ÖZELLİKLERE ANINDA SAHİP OLUN

KOBİ’nizi Bulut Santral İle Bağlayın

Verimor Konnektör ve Dijital SoftPhone eklentilerini kullanarak,dijital santralinizi Ofisim KOBİ’ye bağlayabilir, bu sayede gelen ve giden aramaları KOBİ sisteminiz üzerinden yönetebilir, konuşmaları kayıt altına alabilir, gelen aramalar ile kişi kartını eşleştirebilirsiniz.

Dokümanlarınızda İleri Düzey Metin Aramaları Yapın

Doküman İçi Arama eklentisini kullanarak KOBİ sisteminize eklediğiniz tüm dokümanlar içerisinde çok hızlı ve gelişmiş aramalar yapabilir; arama sonucunda doküman içerisinde geçen metinleri renkli bir şekilde görebilir ve ilişkili tüm kayıtlara tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Görsel Raporlar, Grafikler Ve Tablolar Oluşturun

İş Zekası eklentisini kullanarak görsel olarak güçlü ve dinamik raporlar, grafikler ve tablolar oluşturabilir; harita dağılımları ve istatistiksel analizler gerçekleştirebilir, geleceğe yönelik tahminler yapabilirsiniz.

Diğer Sistemleriniz İle Entegre Olun

Dilerseniz şirketinizin kullandığı diğer sistemleri Ofisim KOBİ ile entegre edebilirsiniz. API Erişim eklentisi sayesinde, uygulamaya webservisler üzerinden erişerek kayıt ekleme, güncelleme ve silme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ofisim KOBİ’nin Güçlü Özelliklerinden Hemen Yararlanın!

İster Havaleyle İster Kredi Kartıyla Ödeyin.

Kişiler ve Firmalar

Tedarikçiler

Ürünler

Teklifler

Siparişler

Cari Hesaplar

Gelir/Gider

Çek/Senet*

Faturalar*

Stok

Temel Seviye Raporlama

Mobil Uygulama

* Çok yakında eklenecektir.

DAHA KAPSAMLI BİR PAKETE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

İşiniz için en uygun uygulamaya birlikte karar verelim.