CRM İle Müşterinizi Yakından Tanıyın!

CRM İle Müşterinizi Yakından Tanıyın!

Günümüz rekabet ortamında müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız, başarılı bir satış yapma şansınız, o kadar artar. İş hayatının bu temel kuralı herkesçe bilinmektedir; ancak bu altın kuralı işimizde ne kadar başarıyla uyguladığımız kısmı, hepimiz için bir soru işareti.

Büyük işletmeler, müşterilerini yakından tanımak ve onların nelerle ilgilendiğini, ne gibi tüketim eğilimleri olduğunu anlamak için, gelişmiş CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemlerine milyonlarca Dolar yatırmaktadırlar. Bu yatırımlar sayesinde bahsettiğimiz şirketler, reklam ve tanıtım bombardımanına tutulan müşterilerin ilgisini çekebilecek özel kampanya ve teklifler hazırlayabiliyor, müşterinin ilgilenmeyeceği tekliflerle şansını en baştan kaybetmiyorlar. Örneğin; mağazanızdan hiç organik ürün almayan, hazır gıdalar tüketen bir müşterinize, organik ürün tanıtımı yapmak yerine; hazır gıdalarınızla ilgili bir kampanya ya da tanıtım yapmanızın, size geri dönüşü daha yüksek olacaktır. Son haftalarda bebek maması satın alan bir müşterinize, bebek bezlerindeki bir indiriminizi duyurmak; ya da köpek maması alan bir müşterinize, evcil hayvan reyonuna yeni gelen bir ürünü tanıtmak, müşterilerinize daha hedefli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Örnekleri çoğaltmak mümkün; ancak CRM’in işinize faydaları bunlarla sınırlı değil: Sizden bir ürün satın almış olan müşterinizin, normalde hangi sıklıkla ürün aldığını, en son ne zaman alışveriş yaptığını  bilmeniz de, müşteri bağlılığını takip açısından oldukça önemli. Ortalama 4 haftada bir sizden toptan alışveriş yapan bir müşterinizin 6 haftadır sizden bir ürün almaması, belki o müşterinizi kaybetmek üzere olduğunuzun habercisidir. CRM sayesinde, bu durumu erken ferkederek hızlı aksiyon alabilir ve o müşterinizi geri kazanabilirsiniz.

İş hayatında bir satış işlemi, bazen aylar sürebilir ve sonlanması için birçok kez müşteri ziyareti gerekebilir. Satışı zaman alan ürün ya da hizmetleriniz varsa, müşterinizle en son ne zaman görüştüğünüzü, müşterinize yaptığınız teklifin son durumunu, müşterinizin teklifinizle ilgilenme seviyesini sürekli takip etmeli ve her görüşmenize özel notlar tutmalısınız. Hatta bir hatırlatıcı ile bir sonraki görüşmenizin tarihini önceden belirlemiş olmalısınız. Bütün bunları bir CRM yazılımı sayesinde kolaylıkla yürütebilir ve müşterinizle ilişkinizi sıcak tutarak teklifinizi başarılı bir şekilde satışa dönüştürebilirsiniz. Müşterinizi tanıyan CRM’iniz sayesinde satış ekipleriniz değişse bile, müşterinizle ilişkiniz hiçbir zaman değişmez.

CRM yazılımları sayesinde müşterilerinizin alışveriş yaptığı kanalları da takip etmeniz, müşterinizin tüketim davranışını anlamanızı sağlar. İnternet siteniz üzerinden alışveriş yapan bir müşterinize internet reklamları ve mailler ile ulaşabileceğiniz gibi; telefonla alışveriş yapan başka bir müşterinize telesatış kanalıyla ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede farklı satış kanallarını doğru şekilde kullanarak, satış yöntemlerinizi daha verimli hale getirirsiniz.

Siz de müşterilerinizi daha yakından tanımak ve müşterinizi işinizin merkezine koyarak çalışmak için Ofisim.com uygulamalarını 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Alanında uzman ekibimizin desteğiyle uygulamınızı hızlı ve kolayca özelleştirebilir ve sadece işinize odaklanırsınız.

Caner Gürbüz

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page